Ky House 2018

General Election will be held on November 6, 2018.

Special elections were held in House Districts 49 and 89 in 2018. The special election to fill the vacancy in House District 49 was held Feb. 20, 2018, while the special election for the seat in House District 89 was on Feb. 27, 2018.

Rep. Dan Johnson’s death prompted the vacancy in District 49 that encompasses a part of Bullitt County. According to the Governor’s office, effective Dec. 31, 2017,  Rep. Marie Rader resigned her seat in the chamber, which represents Jackson County and parts of Laurel and Madison Counties.

For the 2018 primaries, Rep. Donna Mayfield announced her resignation.

*New House Members elected in 2017

**House Members not Seeking Re-Election in 2018

District Counties Democrat Republican Challengers for
Nov. Election
1 Ballard
Carlisle
Fulton
Hickman
McCracken (Part)
 Steven Rudy Desiree Owen (D)
2 Graves
McCracken (Part)
 Richard Heath  Charlotte Goddard (D)
3 McCracken (Part) Gerald Watkins**

 Martha B. Emmons (D)

Randy Bridges (R)

4 Caldwell
Christian (Part)
Crittenden
Livingston
 Lynn Bechler

 Abigail C. Barnes (D)

5 Calloway
Trigg (Part)
Kenny Imes**

 David Ramey (D)

Larry Elkins (R)

6 Lyon
Marshall
McCracken (Part)
Will Coursey**

Linda Story Edwards (D)

Chris Freeland (R)

7 Daviess (Part)
Henderson (Part)
Union 
Suzanne Miles

 Joy Gray (D)

8 Christian (Part)
Trigg (Part)
Walker Thomas*  Jeffery R. Taylor (D)
9 Christian (Part)
Hopkins (Part)
Myron Dossett  William Coleman (D)
10 Breckinridge
Hancock
Hardin (Part)
Dean Schamore  

 Josh Calloway (R)

11 Daviess (Part)
Henderson (Part)
Robby Mills** 

 Robert “Rob” Wiederstein (D)

James Buckmaster (R)

12 Daviess (Part)
Hopkins (Part)
McLean
Webster
Jim Gooch, Jr.  Bruce Kunze (D)
13 Daviess (Part) D.J. Johnson*  Jim Glenn (D)
14 Daviess (Part)
Ohio
Matt Castlen**   Elizabeth M. Belcher (D)

Scott Lewis (R)

15 Hopkins (Part)
Muhlenberg
Melinda Prunty*   Brent Yonts (D)
16 Logan
Todd
Warren (Part)
Jason Petrie*   no candidate
17 Butler
Warren (Part)
Jim DeCesare**

 Malcolm Cherry (D)

Steve Sheldon (R)

18 Grayson
Hardin (Part)
Tim Moore  Donielle M. Lovell (D)
19 Edmonson
Warren (Part)
Michael Meredith

 William “Bill” Fishback (D)

20 Warren (Part)  Jody Richards**

Patti Minter (D)

Benjamin T. Lawson (R)

21 Hardin (Part)
Hart
Metcalfe
Monroe
 Bart Rowland

Jarrett Cox (D)

22 Allen
Simpson
Warren (Part)
Wilson Stone  Brian “Tiger” Gann (R)
23 Barren
Warren (Part)
 Steve Riley*  LaToya Drake (D)
24 Green
Larue
Marion
Brandon Reed*   Terry Mills (D)
25 Hardin (Part) Jim DuPlessis

 Tom Williamson (D)

26 Bullitt (Part)
Hardin (Part)
Russell Webber  no candidate
27 Hardin (Part)
Meade
Jeff Greer

Nancy J. Tate (R)

28 Jefferson (Part) Charles Miller   no candidate
29 Jefferson (Part) Kevin Bratcher 

 Ronel A. Brown (D)

30 Jefferson (Part) Thomas Burch  Christina O’Connor (R)
31 Jefferson (Part) Steven Riggs** 

 Josie Raymond (D)

Leigh Boland Jones (R)

32 Jefferson (Part) Phil Moffett (I)

 Tina Bojanowski (D)

33 Jefferson (Part)
Oldham (Part)
Jason Nemes* 

Rob Walker (R)

34  Jefferson (Part) Mary Lou Marzian   Robert James Douglas (R)
35 Jefferson (Part) Jim Wayne** 

  Lisa Willner (L)

Donna D. Lawlor (R)

36 Jefferson (Part)
Oldham (Part)
Jerry T. Miller 

 Maurice M. Sweeney (D)

37 Jefferson (Part) Jeffery M. Donohue   Katharine Sweeten-Windsor (R)
38 Jefferson (Part) McKenzie Cantrell* Karl Licht (R)
39 Fayette (Part)
Jessamine (Part)
Russ Meyer   no candidate
40 Jefferson (Part) Dennis Hollander  (Lost May Primary)** Nima Kulkarni (D)

Joshua Neubert (R)

41 Jefferson (Part) Attica Scott*   no candidate
42 Jefferson (Part) Reginald Meeks  Judy Stalled (R)
43 Jefferson (Part) Darryl Owens**

Charles Booker (D)

Everett C. Corley (R)

44 Jefferson (Part) Joni Jenkins   Margaret Adkins (R)
45 Fayette (Part) Stan Lee 

 Josh Hicks (D)

46 Jefferson (Part) Alan Gentry*   James Stansbury (R)
47 Carroll
Gallatin
Henry
Trimble
 Rick Rand   Mark A. Gilkison (R)
48 Jefferson (Part)
Oldham (Part)
Ken Fleming*   Maria Sorosis (D)
49 Bullitt (Part) Vacated, due to the death
of Rep. Dan Johnson***
 , Linda Belcher won special election

 Linda H. Belcher (D)

Thomas Huff (R)

50 Nelson Chad McCoy* 

 James DeWeese (D)

51 Adair
Taylor
John Carney  no candidate
52 McCreary
Pulaski (Part)
Wayne
Ken Upchurch  Dean Sumpter (D)
53 Anderson
Bullitt (Part)
Spencer
James A. Tipton  Dustin Burley (D)
54 Boyle
Casey
Daniel Elliott no candidate
55 Jessamine (Part)
Mercer
Washington
Kim King  Cathy Carter (D)
56 Fayette (Part)
Franklin (Part)
Woodford
James L. Kay II**

 Joe Graviss (D)

Daniel A. Fister (R)

57 Franklin (Part) Derrick Graham   Calen R. Studler (R)
58 Rob Rothenburger*   Bobby Lacer (D)
59 Oldham (Part) David Osborne  Diane Seaman (D)
60 Boone (Part) Sal Santoro

 Jesse Parks (D)

61 Boone (Part)
Grant
Kenton (Part)
Scott (Part)
 Brian E. Linder** 

Darrell L. Link (R)

Savannah Maddox (R)

62 Fayette (Part)
Owen
Scott (Part)
Phillip Pratt* 

Jennifer Urie (D)

63 Boone (Part)
Kenton (Part)
Diane St. Onge  Josh Blair (D)
64 Kimberly Moser*  Larry Varney (D)
65 Kenton (Part) Arnold Simpson**

 Charles “Buddy” Wheatley (D)

Jordan Huizenga (R)

66 Boone (Part) Adria Wuchner**

 Roberto Henriquez (D)

C. Ed Massey (R)

67 Campbell (Part) Dennis Keene  Bob Schrage (R)
68 Campbell (Part) Joseph Fischer

 Jason Kilmer (D)

69 Boone (Part)
Kenton (Part)
 Adam Koenig

Col Owens (D)

70 Bracken
Fleming
Mason
Robertson
John Sims, Jr.*  no candidate
71 Garrard
Madison (Part)
Rockcastle
Jonathan Shell  (defeated by Travis in Primary)**

 Mary J. Renfro (D)

R. Travis Brenda (R)

72 Bath
Bourbon
Fayette (Part)
Nicholas
Sannie Overly** Emily Ferguson (D)

Matthew R. Koch (R)

73 Clark
Madison (Part)
 Donna Mayfield*** Withdrawing from the race

Pat Banks (D)

Les Yates (R)

74 Menifee
Montgomery
Powell
 David Hale

 James E. Davis (D)

75 Fayette (Part) Kelly Flood  no candidate
76 Fayette (Part) Ruth Ann Palumbo   Richard Marrs (R)
77 Fayette (Part) George A. Brown Jr.  Marianne Weiss (R)
78 Harrison
Pendleton
Scott (Part)
 Mark Hart*  Gregory E. J. Coulson (D)
79  Fayette (Part) Susan Westrom   Joshua Irvin (R)
80 Lincoln
Pulaski (Part)
David Meade  no candidate
81 Madison (Part) C. Wesley Morgan** (lost May primary)

 Morgan H Eaves (D)

Deanna L. Frazier (R)

82 Laurel (Part)
Whitley
Regina Huff

 Stefanie J. E. Kingsley (D)

83 Clinton
Cumberland
Pulaski (Part)
Russell
Jeffrey Hoover  no candidate
84 Harlan (Part)
Perry
Chris Fugate*   Tom R. Pope (D)
85 Laurel (Part)
Pulaski (Part)
Thomas Turner  no candidate
86 Knox
Laurel (Part)
Jim Stewart, III 

 Debra Ferguson Payne (D)

87 Bell
Harlan (Part)
Rick Nelson**  Dustin Allen (D)

Adam Bowling (R)

88 Fayette (Part) Robert J. Benvenuti III**

Cherlynn Stevenson (D)

Bill Farmer Jr. (R)

89 Jackson
Laurel (Part)
Madison (Part)
Marie Rader Vacated this seat
December 2017, Robert Goforth won special election

Kelly Smith (D)

Robert Goforth (R)

90 Clay
Laurel (Part)
Leslie
 Tim Couch** (Lost May Primary)  Derek Lewis (R)
91 Breathitt
Estill
Lee
Madison (Part)
Owsley
 Toby Herald*

Cluster Howard (D)

92 Knott
Magoffin
Pike (Part)
John Blanton*   Ryan D. Mosley (D)
93 Martin
Pike (Part)
 Chris Harris  Norma Kirk McCormick (R)
94 Letcher
Pike (Part)
Angie Hatton*   no candidate
95 Floyd
Pike (Part)
Larry Brown*   Ashley Tackett Lafferty (D)
96 Carter
Lawrence
 Jill York  Kathy Hinkle (D)
97 Johnson
Morgan
Wolfe
 William Wells**

Craig Lindon (D)

Bobby W. McCool (R)

98 Boyd (Part)
Greenup
Danny Bentley**   R. B. McKenzie (D)
99 Elliott, Lewis, Rowan Rocky Adkins Danny Bentley  (R) 
100 Boyd (Part) Kevin Sinnette**

 Terri Branham Clark (D)

Brian Clark (R)

*New House Members elected in 2017

**Not Seeking Re-Election or defeated in primary in 2018

 

Media: